Založ si blog

Veľký brat ťa stále vidí! !!

Prednedávnom mal premiéru akčný film Rýchlo a Zbesilo 7, v ktorom sa celá zápletka odohráva okolo cenného Božieho oka, ktoré dokáže nájsť a sledovať ktoréhokoľvek človeka na Zemi pomocou rôznych typov médií. Fikcia?  Čoraz viac sa však stáva krutou realitou pomocou spyware programov. 

Na celú túto situáciu poukázali ruskí experti z firmy Kaspersky Lab, podľa ktorých mali tajné služby inštalovať do osobných počítačov určitý škodlivý softvér. Na základe tohto softvéru  mohli sledovať väčšinu počítačov po celom svete. Neidentifikovateľný vírus bol inštalovaný priamo do hardvéru počítača, čo umožnilo „vyťahovať“ informácie aj bez pripojenia na internet. Asi už rozmýšľate nad tým, kto v tom má prsty a prečo to spôsobilo taký škandál priamo vo Washingtone.

S podobnými prípadmi sa však vďaka technickému pokroku, na začiatku 21. storočia, a rôznym typom médií stretávame úplne bežne. Ak by sme o tom chceli hovoriť globálne, i FBI disponuje schopnosťou zapnúť kameru na tablete, notebooku, či kompletne preskúmať váš osobný počítať, poštu alebo fotografie. Takýto typ sledovania však neidentifikuje ani najlepší antivírusový program.

Veľa z nás „bežných smrteľníkov“ zastáva názor, že nám sa takéto niečo stať nemôže. Mnoho ľudí si myslí, že ich osobné záležitosti sú výhradne ich intímnymi záznamami, ktoré nikoho nezaujímajú. Nevedia však o nebezpečenstve, ktoré práve takýmto ľudom najviac hrozí. So sledovaním ľudí prostredníctvom nových mediálnych technológií sa stretávame pomerne často. Tu je nutné venovať sa viac pojmom počítačový stalking a programy spyware. Hlavnou podstatou je poukázať na problematiku počítačového stalkingu, ktorý môže ohroziť aj nás, „bežných smrteľníkov“. Stalking môžeme vo všeobecnosti definovať ako prenasledovanie, monitorovanie, sledovanie  a obťažovanie určitej osoby. O tom, že je to úplne bežná vec svedčí aj množstvo programov, ktoré umožňujú sledovať  našu činnosť na počítači a sú voľne dostupné na stiahnutie.  Hlavnou úlohou týchto spyware programov je bez vedomia užívateľa vyšpehovať citlivé dáta z osobného počítača. Zaujímavosťou je, že takýto program sa nešíri formou počítačových vírusov alebo červov. Najčastejšie je nainštalovaný do počítača samotným užívateľom, keďže má tendenciu tváriť sa ako nejaký užitočný program.

Tu sa nám hneď ponúka otázka: ,,Ako sa brániť proti takýmto typom spyware programov?“ Najlepšie a najúčinnejšie je používanie nástroja na zisťovanie a odstraňovanie spyware. Takýto nástroj býva súčasťou nášho antivírusového programu, no je bežne dostupný aj na stiahnutie. Je dobré používať ho ako prevenciu. Kvalitné aktualizované bezpečnostné programy znižujú riziko napadnutia počítača pomocou infikovanej internetovej stránky alebo phishingu. Zároveň je dôležité mať prehľad o tom, kto má fyzický prístup k nášmu počítaču a k našim dátam.

Sledovanie osobných počítačov je fenomén, ktorý sa rozmáha stále viac a viac. Pre niektorých je to možnosť na získanie cenných informácií, ktoré sa neskôr môžu stať nástrojom vydierania. Je dobré si uvedomiť, že nebezpečenstvo tu číha vždy, a preto sa mu treba preventívne brániť, aby sme nežili s pocitom, že nejaký veľký brat nás stále vidí.

Skúsenosť

13.12.2015

Sedím vo vlaku a rozmýšľam nad tým, čo sa mi prihodilo posledné dni.. Slová sa skladajú do viet... a vety do rýmov... Je ťažké vravieť milé slová a dokazovať lásku len, keď srdce moje viac »

Zasiahnutý médiami

10.05.2015

Považoval som sa za človeka, ktorý nesedí celý deň za počítačom alebo na nejakej sociálnej sieti, teda aj za človeka, na ktorého médiá nemajú taký veľký dosah. Opak je však pravdou. viac »

Goodbye mäkké ľ?

01.05.2015

Od začiatku 20. storočia sa všetko globalizuje a internacionalizuje. Veď každý túži byť svetový. Bolo však len otázkou času, kedy sa tento fenomén internacionalizácie a globalizácie prenesie viac »

Ústavný súd

Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov bolo protiústavné, rozhodol Ústavný súd

25.04.2018 17:40

Zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov pre rok 2017 nebolo v súlade s Ústavou SR. Rozhodol o tom v stredu Ústavný súd SR.

Tatry, Smokovec

Turizmus podporuje nižšou DPH väčšina štátov únie

25.04.2018 17:24

DP) na ubytovacie služby je oproti základnej sadzbe nižšia v 25 krajinách únie a na reštauračné služby v sedemnástich štátoch.

Poľsko Slovensko Pellegrini návšteva

Pellegrini a Morawiecki sa zhodujú v pohľade na úniové peniaze

25.04.2018 17:18

Morawiecki podľa agentúry PAP tiež vyjadril potešenie z veľmi dobrej spolupráce so Slovenskom v mnohých oblastiach.

Liga arabských krajín, LAS

Roztržka pre zneužívanie žien naberá na obrátkach. Kuvajt posiela filipínskeho veľvyslanca domov

25.04.2018 17:04

Filipínsky veľvyslanec má týždeň na opustenie Kuvajtu. K rozhodnutiu dochádza v čase roztržky týkajúcej sa zneužívania Filipínok pracujúcich v tejto krajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 7673x
Priemerná čítanosť článkov: 1918x

Autor blogu

Kategórie